Læs dagbog

Udredning af diagnose færdig

En side i dagbogen "Alt hvad der fylder i mine tanker og hjerte"
Skrevet af Tryllefeen 29. maj 2013 05:31

Så ramte jeg den magiske dato 24 maj hvor jeg blev udskrevet mere end klogere på mig selv :)
Min udredning er færdig og min endelige diagnose blev til svært Borderline forstyrrelse.

Jeg er på nedtrapning af min antidepressive medicin. er nede på 150mg fra 300mg og om ca 2 uger helt ude af den.

Har virkelige nogen hårde dage pt og glæder mig over jeg er så heldig stillet at min kontaktperson fra Akut teamet har tid hverdag til at se mig her efter udskrivelsen.

Jeg har virkelig fået en masse ud af min seneste indlæggelse og fik en helt fantastisk læge, som fik mig il at åbne øjnene lidt mere for min adfærd når jeg skære i mig selv, dette har hjulpet mig så meget, at jeg næsten ikke skære i mig selv mere.

Det var nyt fra mig, Hav en dejlig dag derude.

Kommentarer fra andre brugere

Meget positivt:) dejlig der findes fantastiske læger, og at du for den rigtig hjælp;) Svær borderline, er ikke at spøge med, den stjæler unges liv og gør mere skade end godt er, og det er sg rart at de er ved at åbne øjnene op for denne svære lidelse, ikke bare fejes væk med du er selv skyld i dine problemer, supert godt og sender et *knussss*

Juze.

Skrevet af juce, 29. maj 2013 18:21