Læs dagbog

Årets første juleforberedelser :-/

En side i dagbogen "Et følelsesliv i smerte og kaos"
Skrevet af leely 17. oktober 2008 02:30

Kære dagbog

Ja, for det ikke skal være løgn, så har jeg gang i lidt juleforberedelse i disse dage... Sidst jeg var nede hos mine forældre samlede jeg en pokkers masse valnødder, som jeg slæbte med til Århus... Samlede omkring 9 kilo - og har givet ca. halvdelen væk. Resten er jeg så i gang med at vaske/skrubbe - og så skal de tørres... Det er et stort arbejde og hvis jeg skulle sælge dem, så var kiloprisen vildt høj, hvis jeg skulle ha' nogen som helst timeløn ud af det. Så det er i hvert fald ikke for at spare penge eller fordi det er hurtigt, at jeg gør det. Hvorfor så? Ved det egentlig ikke... Synes bare det er meget hyggeligt, når jeg nu alligevel bare tusser rundt herhjemme og laver ingenting... Har tænkt mig at hælde dem i nogle forrådsglas og så med noget silkebånd omkring - og vupti - så er der pyntet lidt til jul i køkkenet :-) Derudover skal jeg bruge nogen til juledekorationer - og ja, ellers ingenting... Spiser dem ikke, for jeg bryder mig virkelig ikke om nødder... Tjah, måske er jeg lidt gak... men det er jo ikke noget nyt!

Det er egentlig lidt underligt... hvert år når denne årstid kommer så begynder jeg at tænke meget på jul... sådan når de første reklamer med juleting kommer - og butikkerne begynder at sætte juleting på hylderne. Og ja, det gør de altså allerede! Var fx i Søstrene Grene den anden dag - og de havde allerede mange juleting til salg!

Men - det er altså lidt mærkeligt, at jeg hvert år sådan bliver fanget i tanker om julen allerede i oktober. En del af mig får lyst til at pynte op, bage småkager, koge klejner og alt sådan noget... og jo tættere vi så kommer på julen, jo mærkligere/dårligere får jeg det med julen... Måske fordi ensomheden bliver stærkere og stærkere, jo tættere vi kommer på d. 24. december. Jeg ved det ikke helt.

Nå... mærkelige tanker. Det må jeg vist bare konstatere.

Det er nu en 10 dage siden at jeg stoppede med antidep. medicin... Jeg føler stadig ikke, at jeg har fået det værre psykisk - føler mig ikke mere depressiv. Så det er jo godt nok. Fysisk har det dog været lidt hårdt... jeg får stadig kvalmeanfald en gang i mellem - dog ikke så voldsomt som i sidste uge, så det er helt klart ved at gå i sig selv. Heldigvis. Jeg føler igen, at jeg har en lille smule energi, så det er rart nok.

Faktisk er der en psykisk forandring efter jeg er stoppet med pillerne... Jeg bliver tydeligvis hurtigere irriteret og utålmodig... det er ikke skidesmart! Men jeg håber, at det går væk igen! Jeg kan bare mærke, at jeg har en kortere lunte... og jeg bryder mig bestemt ikke om det! Det er lidt ubehageligt fordi jeg nogen gange kommer til at sige ting, som jeg bagefter fortryder.

I disse dage er jeg meget hjemme... ganske enkelt fordi jeg ikke rigtig har noget jeg skal. Men det er ok. Jeg er god til at underholde mig selv. I dag har jeg fx fået bagt både franskbrød og rugbrød... og i morgen håber jeg at få ryddet lidt op - eller måske få gjort ovnen ren. Det gør ikke så meget hvad - men jeg vil gerne ha' at jeg får gjort bare én "fornuftig" ting hver dag...

Jeg arbejder også på at skrive ansøgninger... Fik bl.a. sendt en afsted onsdag. Men jeg skal ha' gjort noget mere ved det! Synes bare det er så svært at skrive uopfordrede ansøgninger... men der er ingen vej udenom! Jeg skal, skal, skal!

Nå... tror egentlig bare jeg slutter nu... klokken er også mange, så jeg burde vist bare gå i seng...

Leely

Kommentarer fra andre brugere

Hej!

Glædeligt at læse gode nyheder fra dig.

kh
Lone

Skrevet af loa, 18. oktober 2008 06:49