Læs dagbog

Jeg tror ikke på livet mere

En side i dagbogen "Alt hvad der fylder i mine tanker og hjerte"
Skrevet af Tryllefeen 11. september 2012 10:10

Har nu været udskrevet i 3 uger præcis i dag. Det føles enormt hårdt, at stadig ikke havde personalet i baghånden mere. Jeg er lige ved at mistet håbet om livet igen og min skole kan jeg ikke overskue overhoved mere. Nu har jeg prøvet den skole så mange gange og endnu en fiasko er det blevet til, jeg vedjeg aldrig få den 9 klasses eksamen.
Jeg er nu også blevet indstillet til et botilbud fra kommunen, men desværre kan der være op til 2 års ventetid, så længe magter jeg ikke bo her eller for mig selv.
Min faste kontaktperson holder ferie og jeg ser hende først d.18 september, det føles alt for længe. Godt nok har jeg en anden i mellem tiden, men hende kender jeg ikke eller hun kender ikke mig og det gør det svære for mig at snakke om tingene.
Jeg har det så skidt psykisk pt at, jeg godt ved hvor jeg ender igen indenfor kort tid, nemlig tilbage på afdelingen. men hellere der end at sidde og få det mere skidt. Føler bare jeg er en belastning for samfundet, og at hvad de tænker om mig, nu jeg kommer igen. Fuck det er hårdt

Kommentarer fra andre brugere

Du skal prøve at lade være med at tænke på dig selv som en belastning. Du er syg. Det er ikke noget, du har valgt at være. Psyk er der for at hjælpe dig. Du er ingen belastning for dem.

Jeg synes, at det er et godt tegn, at du har erkendt, at det er bedre at komme på afdelingen igen end at blive hjemme og bare får det værre og værre. Alle veje til bedring starter med erkendelse.

Håber du får det bedre snart :-)

Skrevet af plys72, 11. september 2012 10:28

Hej igen.

Jeg var lige inde og se på din profil. Da du har været udsat for seksuelle overgreb, skal du være opmærksom på, at du kan have post traumatic stress disorder. Hvis du ikke er blevet undersøgt for det, vil jeg stærkt anbefale, at du bliver det. Man har nemlig fundet ud af at ca 80% af dem, som har været udsat for seksuelle overgreb, lider af PTSD, inkl mig selv. Efter at jeg har været i behandling for PTSD, har jeg bare fået det så godt, og jeg er nu medicinfri for 1. gang i 11 år.
Læs evt min dagbog ang dette

http://www.depnet.dk/universe6/mydiary/plys72/03/07/2012/default.aspx

Skrevet af plys72, 11. september 2012 10:40