Læs dagbog

Er ved at få nok af en anden patient!

En side i dagbogen "Alt hvad der fylder i mine tanker og hjerte"
Skrevet af Tryllefeen 27. september 2012 17:55

Er indlagt igen, og det driver mig snart til sindssyge at være her. Få seriøs snart en hjerneblødning af en af de andre patienter, han prutter, bøvser, går ikke i bad og tisser i haven, har fået nok af ham!! Han er simpelthen så ulækker at jeg er ved at brække mig.

skulle bare havde luft...

Kommentarer fra andre brugere

Hej Tryllefe!

Kender det godt, men har været god til at undgå mennesker som ham. Vælger at være andre steder end dem. Det er ikke tilfredsstillende, men nødvendigt.

Men du skulle nævne det for personalet, det er deres pligt, at fortælle manden, at han adfærd er ubehagelig.

Da jeg var indlagt, var mit største problem, at jeg alle tre gange, havde stue tæt på toiletterne og jeg kunne ikke lade være med, at høre efter om folk vaskede hænder efter toiletbesøg. Gjorde de ikke det, var jeg ved at kaste op.

Toiletterne var små, for begge køn og uden udluftning. Nogle tissede på brædtet og ingen eller få, gjorde kummen ren efter afføring.

Jeg udviklede skræk for, at disse mennesker kom i nærheden af min mad og jeg var den første i madkøen ved alle spisetiderne. GGG Nogle må have tænkt, at der ikke var noget at sige til, at jeg var overvægtig.

En stakkels gammel dame som jeg delte stue med, kunne ikke holde på sit vand. Når hun gik på toilettet tissede hun en stribe fra hendes seng/stol og helt ud på toilettet. Når hun kom tilbage, havde hun bundet et håndklæde om foden og så skøjtede hun hen over tisset i forsøg på at tørre det op. Hun bad mange gange om et bækken, især om morgenen, hvor blæren var fuld, men det gad personalet ikke rende efter.

I mine øjne, har personalet altid været større problem end de andre patienter. Ukærlige, uengagerede, hånlige, manipulerende osv. Med få undtagelser selvfølgelig.

Nå, det var mine tanker. Hav det godt!

Kærlig hilsen

Skrevet af kvinde1955, 28. september 2012 17:39